Multi Bue skolemøbel – kridttavle IB

Multimøbel i træ med kridttavle på indvendig bue, birkefinér med lak, mobilt, fleksibelt og inkluderende skolemøbel til differentieret undervisning.
Mål med 6 hjul: H:120xD:78,5xL:120 cm.
Vægt: ca. 25 kg.
Certificeret træ fra bæredygtig skovdrift.
Dansk møbelproduktion på Fyn.

Leveringstid 4-6 uger.

16.255,00 kr. ekskl. moms.20.318,75 kr.inkl. moms.

Tilgængelig på restordre

Varenummer (SKU): 8010 HP KT IB Kategori:

Læs om mobilt skolemøbel med kridt tavle

Designkoncept

Et multifunktionelt møbel og skolemøbel med mange funktioner, fordi Multi Buen har siddepladser, bord, opbevaring til tasker, kridttavle og samtidig er afskærmning og rumdeler.

Multi Buen er designet som et
skolemøbel, der fremmer differentieret undervisning til børn og unge med særlige behov og samtidig gerne vil være en aktiv del af klassens fællesskab.

Multi Buen er et inkluderende pædagogisk møbel, der skaber lærende miljøer for det enkelte barn og også til samling af hele klassen ved fremlægning, undervisning og som sceneområde.

Ergonomi

Mobilt og fleksibelt skolemøbel til lærende miljøer

Undgå dårlige løft og vrid når du indretter og ændrer rummets indretning med Multi Buen, fordi det pædagogiske møbel er let at flytte rundt – med 6 let løbende og låsbare.

Mobilt og fleksibelt møbel med kridttavle på indvendig bue til undervisning og leg, som giver barnet mulighed for at sidde individuelt og samtidig skabe lærende miljøer. 

Kvalitet

Modulær skolemøbel til samling og afskærmning

Modulært møbel, der kan sammenstilles og danne rumforløb og zoner til strukturering af rummet og dermed underbygge plads til læring, ro og undervisning for børn og unge.

Multi Buerne et et modulært skolemøbel, der kan sammenstilles og skab rammer og rum til fremlæggelse og undervisning og også danne siddepladser og afskærmning til mange børn på én gang.

Multi Buen er i serie med Bue Reoler og Lige Reoler og kan kombineres indbyrdes.

Slidstærk og robust konstruktion i birkefinér med hvidpigmenteret eller klar lak, som let kan rengøres med en blød klud med mild sæbevand.

Multi Buen er et indendørsmøbel, der ikke må udsættes for vand og fugt.

Et kvalitetsmøbel med 5 års garanti og forventet levetid på mere end 15 år, og der kan fås reservedele.

Multi Bue til differentieret undervisning som scene, samlingssted, afskærmning, mobil med hjul er fra Klarskov møbler ApS - pædagogiske møbler til indretning af skoler og institutioner
Multi Bue sammensat som halvcirkel til scene og samlingssted, kan også bruges til differentieret undervisning, afskærmning, mobil med hjul design fra Klarskov møbler pædagogiske møbler til indretning af skoler og institutioner dansk produktion
Multi Reol - multimøbel til differentieret undervisning, som scene, afskærmning, mobil med hjul er fra Klarskov møbler ApS - pædagogiske møbler

Funktion

Multi møbel til differentieret undervisning og zoner

Dan let “rum i rummet” til differentieret undervisning i samme rum – fordi Multi Buen er mobil med 6 letløbende hjul, der kan låses.

Både arbejdsplads til en person og samlingssted for mange – fordi Multi Buen let kan flyttes og sammenstilles efter behov for pædagogisk læring i løbet af dagen. 

Dan rumforløb og zoner med opbevaring – fordi Multi Buen kan sammenstilles til lærende miljøer og også passer sammen med Bue Reolen og Lige Reolen. 

Multi Bue skolemøbel i birk til differentieret undervisning af børn i skoler og institutioner siddeplads og afskærmning i et til ro og fordybelse pædagogisk indretning fra Klarskov møbler
Skole- og Multi Bue til differentieret undervisning som scene, afskærmning, mobil med hjul er fra Klarskov møbler ApS - pædagogiske møbler til indretning af skoler og institutioner

Indretningskoncept

Skab let rum i rummet og zoner til lærende miljøer i det eksisterende rum, for børn og unge i institutioner og skoler med det fleksibel og mobile pædagogiske multimøbel Multi Buen.

Med skolemøblet, Multi Buen, kan du skabe mange forskellige læringssituationer lige fra undervisning, scene, fremlæggelse og afskærmning.

Du behøves derfor ikke mange forskellige møbler men kan nøjes med Multi Buen, og dermed opnå pædagogiske målsætninger, spare penge på indkøb af mange møbler og samtidig udnytte pladsen. 

Design og designer

Tine Klarskov, cand. arch. Industriel designer, designede Multi Buen i 2009.
Designregistreret: Tidligere DR 2010 00002. 

Dansk møbelproduktion på Fyn

Klarskov møbler bliver produceret og samlet lokalt på Fyn og er fremstillet af certificeret træ fra bæredygtig skovdrift.  

Vi samarbejder med lokale veletablerede og anerkendte leverandører, som sikrer stabile leverancer og høj kvalitet.  

Har du brug for afklaring om møbelvalg og indretning?

Vi hjælper dig med rådgivning og valg af møbler, hvor vi tager udgangspunkt i dine behov og udfordringer.

Sammen finder vi den bedste løsning til din indretning, og vi kan tilpasse møblerne til din behov – og skabe trivsel med vores pædagogiske møbler. 

Ring på 6047 3383
eller 
Book et uforpligtende og gratis onlinemøde.

Tine Klarskov Petersen Udengaard
CEO. cand. arch. Industriel designer

Du kunne også være interesseret i…